Güneydoğu BölgesiMardinTürkiye

Mardin Gezilecek Yerler Listesi

Mardin Gezi Rehberi

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Mardin, bugüne kadar birçok devlete ev sahipliği yapmış zengin kültür mirası ve çeşitliliği ile bilinen bir kenttir. Mardin denildiğinde akla geleneksel Mardin evleri ve dar patika sokakları gelir. Farklı milletlerin ve kültürlerin bir arada, hoşgörü içerisinde, yüzyıllar boyu yaşadığı Mardin’de tarihi hanlar, kervansaraylar, camiler, kiliseler, türbeler bulunur.

Geleneksel Mardin Evleri

Mardin Evleri
Mardin Evleri

Mardin’in Midyat ilçesinde bulunan evler kendine özgü mimarisiyle dikkat çeker. Çoğu Artuklu döneminden kalma evler dağ yamaçlarında birbirlerine sıralı olarak yapılmıştır. Muazzam simetrik yapılarıyla dikkat çekerler. Bölgenin iklimine bağlı olarak taş malzeme kullanılmış, ahşaptan mümkün olduğunca kaçınılmıştır. Kentsel sit alanı kapsamında korumaya alınan evler, Mardin’in önemli turizm kaynaklarından biridir.

Dara Mezopotamya Harabeleri

Dara Mezopotamya Harabeleri
Dara Mezopotamya Harabeleri

Dara Mezopotamya Harabeleri bölgesinde Babil Kral Mezarları, saray, kilise, çarşı ve su bendine ait kalıntıları ile meşhurdur. Tarih yolculuğuna çıkmak istiyorsanız Dara Harabeleri tam size göre.

Mardin Kalesi

Mardin Kalesi
Mardin Kalesi

Yüksek bir dağın tepesine kurulmuş, tüm Mardin manzarasına hakim olmasıyla göz kamaştıran Mardin Kalesi 1600 yıllık bir geçmişe sahiptir. Yaklaşık 1 km uzunluğa sahip kalede birçok tarihi yapı bulunur.

Mor Gabriel Manastırı

Mor Gabriel Manastırı
Mor Gabriel Manastırı

Mardin’in Midyat ilçesin 23 km uzaklıkta bulunan manastır 397 yılında inşa edilmiş çok eski bir yapıdır. Manastır kesme taşlardan yapılmıştır. Bizans dönemi izleri taşıyan manastır taş işlemeleriyle göz kamaştırmaktadır.

Mardin Ulu Cami (Cami-i Kebir)

Mardin Ulu Cami (Cami-i Kebir)
Mardin Ulu Cami (Cami-i Kebir)

Mardin’in sembollerinden biri sayılan cami, Artuklu döneminde iki minareli olarak inşa edilmiştir. Ancak günümüze yalnızca tek minaresi kalmıştır. Mardin’de bulunan camilerin en eskisidir. Büyük ve ihtişamlı yapısıyla dikkat çeken cami günümüzde de ibadete açıktır.

Kırklar Kilisesi

Kırklar Kilisesi
Kırklar Kilisesi

Kilise Erken Hristiyan dönemi eserlerinden biridir. 6.yüzyılda yapıldığı tahmin edilen kilise, dikkat çekici taş işçiliği ile turistlerin uğrak noktalarından biri haline gelmiştir. Kilise geniş bir avluya ve avlu içerisinde yer alan çan kulesine sahiptir. Koruma altına alınan Kırklar Kilisesi günümüzde de Ortodoks ibadethanesi olarak kullanılır.

Zinciriye Medresesi (Sultan İsa Medresesi)

Zinciriye Medresesi (Sultan İsa Medresesi)
Zinciriye Medresesi (Sultan İsa Medresesi)

Yüksek bir dağın eteklerine kurulan medrese, geçmişte rasathane olarak da kullanılmıştır. Ünlü Mardin taş işlemeciliği bu eserde de ön plana çıkar. İki avlulu ve iki katlı olan yapı Mardin’in önemli eserlerinden biridir.

Neler Yenir?

Mardin çok zengin bir yemek kültürüne sahiptir. Özellikle etli ve baharatlı yemekler Mardin mutfağında önemli bir yer tutar. Yörenin en meşhur yemekleri; soğan kebabı, mardin çiğ köftesi ve şerbetli hamur tatlısıdır.

Zingil Tatlısı: Meşhur harire pekmezi, tarçın ve hamurla yapılan şerbetli bir tatlıdır.

Soğan Kebabı: Soğan ve koyun etinin terbiye edilmesiyle yapılan yöresel bir yemektir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı