Güney AmerikaKolombiya

Kolombiya’ya Nasıl Gidilir?

Kuzeybatıda Panama, doğuda Brezilya ve Venezuella, güneyde ise Ekvador ve Peru ile komşu olan Kolombiya Cumhuriyeti, Güney Amerika kıtasında yer alır. Ekvatora yakınlığı dolayısıyla bazen yağmurlu olsa da yıl boyu sıcak hava iklimi görülen bir ülkedir. Batısında Büyük Okyanus ve kuzeyde Karayip Denizi’ne kıyısı olması Kolombiya’yı oldukça turistik bir ülke yapar. Kolombiya’ya seyahat etmeyi düşünenlerin başlıca merak ettiği konular Kolombiya’nın dili, para birimi, Türkiye ile olan yerel saat farkı, vize uygulaması ve ulaşım yollarıdır.
Güney Amerika kıtasının nüfus yoğunluğu bakımından en büyük ülkelerinden biri olan Kolombiya Cumhuriyeti resmi dil olarak İspanyolca kullanır. Başkenti aynı zamanda en büyük şehri olan Bogota şehridir. Kolombiya para birimi olarak Kolombiya Pesosu (COP) ve yerel saat olarak Türkiye saatinden 8 saat geri bir zaman dilimi kullanır.Türkiye’den  Kolombiya’ya seyahat etmenin çeşitli yolları mevcuttur.

Vize 

Kolombiya, Türk vatandaşlarının seyahat özgürlüğü olan bir ülkedir. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden gerekli bilgilere ulaşılabilir. Türk vatandaşları Bordo (Umuma Mahsus), yeşil (Hususi), gri (Hizmet), kırmızı (Diplomatik) pasaport sahipleri Kolombiya Cumhuriyeti’ne 90 güne kadar olan ikametlerinde vize uygulamasından muaftırlar. Pasaportlarının seyahat süresince geçerliliği olan gümrük kapısında sorun çıkmaması adına seyahatinizi gösteren dönüş uçak bileti, konaklama rezervasyonları gibi çıktı belgeleriyle ülkeye rahatlıkla giriş yapılabilir.

  Kolombiya'da Görülmesi Gereken Şehirler Nelerdir?

Ulaşım

Sıcak iklimi, Amerika kıtasında birçok ülkeye yakınlığı ile çokca turist çekebilen bir ülke olan Kolombiya’ya Türkiye’den gitmenin birçok yolu vardır. Amerika kıtasında bulunan Kolombiya’ya okyanus aşırı seyahat edileceği için hızlı bir yolculuk tercih edenler uçak ile seyahat etmeyi tercih edebilir. İstanbul kalkış noktası olarak başkent Bogota, Cali ve Medellin şehirlerine aktarmasız uçuş mümkündür. Daha ekonomik yollardan uçuş isteyenler Paris, Frankfurt, Madrid gibi pek çok Avrupa ülkesi üzerinden aktarmalı uçak seferlerinden faydalanabilir. İstanbul ve İzmir gibi büyük limanlardan okyanus aşırı seyahat eden büyük seyahat gemileri ile nadir de olsa Amerika kıtasına ve Kolombiya’ya ulaşılması mümkündür. Avrupa ve Asya’ya kara sınırı olmayan Kolombiya’ya doğrudan tren ve otobüs ile ulaşım mümkün olmayıp, komşu ülkelerden tren, otobüs gibi ulaşım yolları ile ülke ziyaret edilebilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı