AsyaHindistanYurt Dışı

Hindistan Gezilecek Yerler

Güney Asya’da bulunan Hindistan dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip ikinci ülkedir. Aynı zamanda tarihi değerleri, kültürel zenginlikleri ile UNESCO miras listesinde birçok eseri bulunan bir ülkedir. Halkının genel olarak yoksul olması karşısında nüfus nedeniyle yine de dünyanın önemli ekonomileri arasındadır. Hindistan’da gezilip görülmesi gereken birçok şehir vardır ancak bunlardan en önemlileri şunlardır:

Yeni Delhi 

Yeni Delhi
Delhi Cuma Camii, 17. yüzyılda Babür İmparator’u Şah Cihan tarafından ülkenin başkenti Delhi yaptırılmıştır.

Hindistan’ın başkenti olması yanında birçok kültürel, tarihi özellikler barındırmaktadır. Yeni Delhi’ye sıcakların yoğun olduğu yaz aylarının yerine bahar aylarında gitmek daha doğru olacaktır. Burada Eski ve Yeni Delhi ayrımı yapılmaktadır. Eski Delhi’de kültürel eserler bulunmaktadır. Yeni Delhi’de ise özellikle İngiliz mimarisinin etkileri devam etmektedir. Yeni Delhi’de Lotus Tapınağı turistler tarafından gidilen yoğun yerlerdendir. Hümayün Türbesi ise UNESCO listesine girmiş bir eserdir. Eski Delhi’de ise Jain Tapınağı ve Kuş Hastanesi, Red Fort, Chandini Chowk gibi eserler görülmesi gereken yerler arasındadır. Delhi şehrinde görülmesi gereken daha birçok önemli eser olduğu için uzun bir Hindistan seyahatinde keşfedilebilecek çok yer olduğunu belirtmek gerekir.

  Hindistan Vizesi Nasıl Alınır?

Mumbai 

Mumbai 
Mumbai

İngiliz sömürgesin altında kaldıktan sonra Bombay olan ismi bu şeklini almıştır. Bu şehir ülkenin en önemli ve gelişmiş şehridir. Ancak nüfusun yoğun olması nedeniyle şehrin bazı kesimlerinde yoksul halk dikkat çekmektedir. Kozmopolit bir şehir olduğu için gezilerde de bu bölgelere dikkat edilmelidir. Mumbia şehri, Hindistan’ın dünyaca bilinen Bollywood filmlerinin çekildiği şehirdir.

Bu şehirde Dharavi varoşları gezilerek oraya özgü yaşam tarzı görülebilir. India Geçidi, Elephanta Mağaraları, Marine Yolu, Chowpatty Kumsalı yine bu şehrin mutlaka görülmesi gereken yerleri arasındadır. Birçok farklı yapıya sahip insanın yaşadığı bu şehir, Hindistan’daki kast sisteminin en kolay görülebileceği şehirlerden birisidir.

Agra 

Agra 
Agra

Hindistan’da bulunan en görkemli yapıt olan Taç Mahal’in bulunduğu şehirdir. Türk imparatorluğu olan Babür hükümdarı Şah Cihan tarafından yaptırılmıştır. Bu eser dünyanın da sayılı yapıtları arasındadır. Bu nedenle dünyanın her yerinden ziyaretçisi vardır. Agra Kalesi ve Fatehbur Sigri isimli tarihi kent bu şehrin diğer görülmesi gereken önemli yapıtlarındandır.

Chennai

Chennai
Chennai

Cehennem sıcakları ve trafiğiyle ünlü Chennai’nin büyüsünün insanın içine işlemesi biraz zaman alabiliyor. Canlı ve renkli şehir, sanattan hoşlananların bayılacağı zevkler ve rengârenk boyanmış tapınaklarıyla öne çıkıyor.

  Hindistan Vizesi Nasıl Alınır?

Şehrin koloni dönemindeki kalbi George Town’ı ziyaret ederek, İngiliz Doğu Hindistan Şirketi tarafından inşa edilen St George Kalesi’ni ve çevresindeki eski tarzdaki, yıkık dökük yapıları inceleyebilirsin.

Jaipur

Jaipur
Jaipur

Benzersiz ve renkli binalarıyla “pembe şehir” olarak anılan Jaipur en basit tabirle ışık saçan bir şehirdir. Renklerin öne çıktığı şehrin merkezinde eski kraliyet ailesinin hala yaşamaya devam ettiği Şehir Sarayı yer alıyor ve ziyaretinde görmen gereken sayısız yere sahip.

Suyun üzerinde yükselen Jal Mahal’in fotoğrafını çekip, pek çok Krishna efsanesine konu olmuş bir tapınak olan Govind Dev Ji’yi ziyaret edip, UNESCO listesindeki astronomik gözlemevi Jantar Mantar’dan yıldızları izleyebilirsin.

Gurudwara Bangla Sahib

Gurudwara Bangla Sahib
Gurudwara Bangla Sahib

18. yüzyılda inşa edilen bu yapı, başkent Delhi’nin tam merkezinde. Evet, şehir çok kalabalık olabilir ama Gurudwara Bangla Sahib sizi bu kalabalıktan çekip alacak ve huzur dolu zaman geçirmenizi sağlayacak. Metro ve otobüs ile sayesinde kolaylıkla ulaşabileceğiniz tapınağı gördüğünüzde insanoğluna bu yaptığı eserden dolayı aşık olacaksınız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı