AsyaEndonezya

Endonezya’nın İklimi Nasıldır?

Güneydoğu Asya ile Okyanusya arasında yer alan Endonezya bir adalar ülkesidir. Toplamda on yedi binden fazla adadan oluşur. Ülkenin ana merkezi Cava Adası’dır. Endonezya denildiğinde ilk olarak Cava Adası akla gelir.

Endonezya’nın iklimi oldukça çeşitlidir. Adaların büyük bir kısmının kendine has iklim özellikleri bulunur. Bununla birlikte genel olarak bakıldığında tropikal iklimin hakim olduğu görülür. En temel iklim tipi Ekvator iklimi olarak adlandırılır.

Endonezya, her mevsim yağmurlu bir ülkedir. Muson yağmurlarının etki alanında bulunmasından dolayı sel felaketlerine yol açabilecek miktarda yağış alır. Yıllık ortalama yağış miktarı 7000 milimetre civarındadır.

Adalar arasında göze çarpan sıcaklık farklılıkları söz konusu değildir. Sıcaklık farkları genel olarak adaların birbirinden farklı rüzgar durumlarından kaynaklı olarak değişiklik gösterir. Yaz ayları kasım ayında başlayıp mayıs ayına kadar devam eder. Yaz aylarında sıcaklık ortalama 26 derecedir. Diğer aylarda en fazla 18 dereceye kadar düşer. Ekvator kuşağında yer aldığı için kış mevsimi yaşanmaz.

Cava Adası ülkenin diğer adalarına kıyasla daha az yağış alır. Ortalama yağış miktarı 3000 milimetre civarındadır. Cava Adası’nın doğu kesimlerinde yağış miktarı daha da düşebilir.

  Sumbawa Adası Gezi Rehberi

Endonezya’ya gitmek isteyenlerin yağmura hazırlıklı olması gerekir. Bununla birlikte hava sıcaklıkları her mevsim gitmeye uygundur. Ancak Endonezya’nın her mevsim yüksek oranda nemli olduğu unutulmamalıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı